خونریزی قاعدگی طبیعی وتفاوت ان با خونریزیهای غیر طبیعی  رحمی

خونریزی قاعدگی طبیعی وتفاوت ان با خونریزیهای غیر طبیعی رحمی

قاعدگی

تمام عوامل دست اندر کار  ایجاد یک سیکل قاعدگی نرمال در نهایت منجر به تولید هورمونهای استروژن و پروژسترون میشوند که با تاثیر بر لایه داخلی رحمی بنام اندومتر سبب رشد ان شده وافت هر دو هورمون فوق پریود ماهانه طبیعی را بوجود می اورد

مدت هر دوره قاعدگی بین ۲۴ تا ۳۵ روز می باشد و جریان قاعدگی ۴ تا ۶ روز است و میانگین خونریزی ۳۰ میلی لیتر میباشد.

این توالی آنقدر کنترل کننده است که اکثر زنان دارای تخمک گذاری, دارای الگو، حجم و مدت جریان قاعدگی مخصوص به خود هستند و الگوی علائم پیش از قاعدگی آن ها (نفخ،دردناکی پستان،نوسانات خلقی) آنها نیز قابل پیش بینی است.

حتی انحرافات کوچک از الگوی معمول زمان بندی،میزان یا طول مدت جریان قاعدگی ممکن است موجب نگرانی بیمار شوند.

تاکید بر این نکته مهم است که شایع ترین برهم خوردن ناگهانی الگوی منظم و قابل پیش بینی قاعدگیها، عوارض حاملگی است. تهدید به سقط و یا سقط خود بخودی و حاملگی نابجا (اکتوپیک) شایعه ترین علل هستند و بقیه علل، عبارتند از احتباس محصولات حاملگی و بیماری تروفوبلاستیک جفتی .

اگر چه خونریزی غیرطبیعی در زنانی که از ضدبارداری هورمونی استفاده می کنند و یا هورمون درمانی مداوم استروژن – پروژستین دریافت می نمایند،نسبتا شایع است، امکان وجود یک پاتولوژی زمینه ای نباید مورد غفلت قرار گیرد.

عفونت هایی مانند سرویسیت ، اندومتریت و سالپنژیت ممکن است خونریزی غیرطبیعی همراه باشند .

خونریزی مربوط به نئوپلازی خوش خیم رحمی
(عمدتا پولیپ های دهانه رحم و اندومتر و میوم های رحمی ) معمولا با خونریزی ناشی از عدم تخمک گذاری اشتباه می شود. پاتولوژی دیگر دستگاه تولید مثل که با خونریزی غیرطبیعی همراه اند، عبارتند از آدنومیوز وو بدخیمی های دهانه رحم و اندومتر .  گاهی چرخه های قاعدگی غیرطبیعی ، یکی از زودرس ترین نشانه های اختلالات تیروئیدی (کم کاری یا پرکاری تیروئید) هستند.

احتمال وجود اختلال انعقادی نیز باید همیشه مدنظر باشد، به خصوص در دوران نوجوانی که مدت کوتاهی از شروع قاعدگی سپری شده است و هنوز به خوبی تثبیت نشده است. شایعترین علت خونریزی غیر طبیعی رحمی در نوجوانان، عدم تخمک گذاری است ولی تا یک سوم آنها دچار یک نقص انعقادی هستند.

نوجوانان ، ترومای تناسلی ، آزار جنسی ، سرویسیت مرتبط با عفونت های منتقله از راه جنسی (کلامید یا تراکوماتیس) و اجسام خارجی (مانند تامپون های باقیمانده) نیازمند اقدامات مخصوص به خود هستند.

وجود سندرم پس از بستن لوله های رحم به عنوان یکی از علل ناهنجاریهای قاعدگی برای سالها مورد بحث و جدل بوده است.

ارزیابی وتشخیص علل خونریزیهای غیر طبیعی رحم نیاز به داشتن رویکرد سازمان یافته و منطقی دارد و در راس ان شرح حال و معاینه دقیق بسیار کمک کننده است.

روشهای تشخیصی آزمایشگاهی وتصویر برداری با اولترا سوند و سونو هیسترو گرافی و بیوپسی و نمونه گیری از رحم  بسیار کمک کننده به تشخیص می باشد .

درمان بر حسب عوامل بوجود آورنده و شرایط بیمار متفاوت بوده و  شامل درمان دارویی ، تخریب رحم با روش های مدرن و اعمال جراحی و برداشتن رحم متغیر می باشد.