مراحل قبل از  یایسگی و دوران یائسگی

مراحل قبل از یایسگی و دوران یائسگی

 

یائسگی

تنها شاخص برای مرحله قبل از یائسگی اختلالات قاعدگی است.و یایسگی مرحله ای است که قاعدگی بدنبال از بین رفتن تخمدانها متوقف میشود.و کلمه منو پوز به معنی یائسگی و توقف ماهیانه است.و کل مراحل قبل و یائسگی و بعد ان را دوران کلیماتریک به معنی نردبان  می گویند..سن متوسط یائسگی ۵۱ سال است و تا ۱۰ درصد زنان قبل ۴۵ سالگی یایسه میشوندو نشانه ذخیره پایین تخمدان از دوران جنینی است وقتی تخمک ها به ۱۰۰۰ برسند بدون توجه به سن یائسگی اتفاق می افتد.

دوران قبل از یائسگی ۲_ ۸ سال طول میکشد و معمولابا عدم تخمک گذاری همراه است و در این مرحله سرعت از دست رفتن تخمک ها بیشتر است.

مداخلات پیشگیرانه در دوران قبل از یائسگی  دارای ۳ هدف است .

۱.هدف کلی شامل طولانی کردن دوره ا ی است که فرد از حداکثر انرژی جسمی و فعالیت بهینه مغزی و اجتماعی برخوردار شود.

۲.هدف اختصاصی شامل جستجوی هر چه سریع تر هر گونه بیماری مزمن اصلی مانند فشارخون و بیماری های قلبی ودیابت شیرین وسرطانها و اختلالات بینایی وشنوایی و دندانی است.

۳.کمک به ارامش و عبور از دوران یائسگی است.

اقدامات لازم :

۱. گرفتن شرح حال کامل.

۲.انجام معاینه فیزیکی هر ۵ سال از ۴۰ سالگی به بعد  شامل معاینه پستان و لگن و ثبت BMI غربال گری بیماریها امیزشی در صورت لزوم و اندازه گیری TSHا(ازمایش بررسی غده تیرویید)ز ۵۰ سالگی هر دو سال یک بار، ثبت قد و وزن ، ماموگرافی از ۴۰ سالگی مشاوره تغذ یه…..بعد از ۵۰ سالگی آزمایش مدفوع از لحاظ وجود خون .در سن ۵۰ تا ۵۵ سالگی کولونسکوپی.ادامه دارد…‌‌‌