چرا به مصرف اهن اضافی در حاملگی نیاز داریم؟

چرا به مصرف اهن اضافی در حاملگی نیاز داریم ؟

کل اهن بدن در زنان 2تا2.5 گرم است و در مردان دوبرابر است.بیشتر این اهن برای عضلات و خون مصرف میشود و ذخیره اهن در زنان فقط 300 میلی گرم است.

حال در یک حاملگی نرمال 1000میلی گرم اهن نیاز است .که حدود 300میلی گرم باید خرج جنین و جفت شودوحدود 200میلی گرم از بدن مادر دفع نرمال دارد و 500 میلی گرم صرف تولید گلبول های قرمز مازاد خون در دوران حاملگی میشود .

برای تامین این مقدار اهن مورد نیاز بدن در حاملگی پر واضح است که مادر باید مصرف اضافه داشته باشدو حداقل 6تا7میلی گرم در روز اهن از سه ماه دوم مصرف نماید.

حال این سوال میتوان نمود که چرا اهن مورد مصرف روزانه در قرص های اهن بسیار بیشتر از این مقدار است .باید گفت این به میزان جذب گوارش ربط دارد که بیست درصد از اهن مصرفی فقط جذب میشود .لذا باید 5برابر بیشتر خورده شود تا حد مورد نظر بدست اید و لازم به ذکر است که در صوردت عدم مصرف اهن اضافی در حاملگی جنین و جفت سهم خود را بر میدارد و ذخایر اهن مادر کاهش می یابد و با توجه به زایمان و خونریریهای مربوط به ان براحتی دچار کم خونی فقر اهن میشود.بنابراین در مصرف اهن در دوران حاملگی هیچ کوتاهی قابل قبول نیست .

#پزشک #قرص #اهن #نازایی #بارداری #حاملگی #نوزاد #کودک #قرص_آهن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *