چرا به مصرف اهن اضافی در حاملگی نیاز داریم؟

چرا به مصرف اهن اضافی در حاملگی نیاز داریم ؟

کل اهن بدن در زنان ۲تا۲٫۵ گرم است و در مردان دوبرابر است.بیشتر این اهن برای عضلات و خون مصرف میشود و ذخیره اهن در زنان فقط ۳۰۰ میلی گرم است.

حال در یک حاملگی نرمال ۱۰۰۰میلی گرم اهن نیاز است .که حدود ۳۰۰میلی گرم باید خرج جنین و جفت شودوحدود ۲۰۰میلی گرم از بدن مادر دفع نرمال دارد و ۵۰۰ میلی گرم صرف تولید گلبول های قرمز مازاد خون در دوران حاملگی میشود .

برای تامین این مقدار اهن مورد نیاز بدن در حاملگی پر واضح است که مادر باید مصرف اضافه داشته باشدو حداقل ۶تا۷میلی گرم در روز اهن از سه ماه دوم مصرف نماید.

حال این سوال میتوان نمود که چرا اهن مورد مصرف روزانه در قرص های اهن بسیار بیشتر از این مقدار است .باید گفت این به میزان جذب گوارش ربط دارد که بیست درصد از اهن مصرفی فقط جذب میشود .لذا باید ۵برابر بیشتر خورده شود تا حد مورد نظر بدست اید و لازم به ذکر است که در صوردت عدم مصرف اهن اضافی در حاملگی جنین و جفت سهم خود را بر میدارد و ذخایر اهن مادر کاهش می یابد و با توجه به زایمان و خونریریهای مربوط به ان براحتی دچار کم خونی فقر اهن میشود.بنابراین در مصرف اهن در دوران حاملگی هیچ کوتاهی قابل قبول نیست .

#پزشک #قرص #اهن #نازایی #بارداری #حاملگی #نوزاد #کودک #قرص_آهن